Back to the top

Bio

28 kwiecień 2017 rok (1396 według kalendarza perskiego) Teheran IRAN:
W wypełnionej po brzegi prestiżowej sali koncertowej Vahdat Hall słychać spontaniczne, głośne skandowanie „Viva Polska , Viva Polska , Viva Polska” .
W miejscu zarezerwowanym dotąd dla muzyki perskiej, tradycyjnej, klasycznej czy teatrów odbywa się właśnie koncert rockowego polskiego duetu pARTyzant….

30 lat wcześniej , dokładnie jedenastego lutego 1987 roku Krzysztof Toczko, nazywany przez kumpli ze szkoły Partyzant, zauroczony uczestniczy w koncercie grupy METALLICA w katowickim „Spodku”. Zespół promuje swój nowy krążek „Master of Puppets”.W głowie niespełna szesnastolatka rodzi się pomysł na życie : „Być gitarzystą , tworzyć muzykę i grać koncerty…”

Jak dotąd prywatne lekcje gry na akordeonie nużą Krzyśka koniecznością znajomości nut. Jednak niespełna dwa lata później zespół DŻEM poszukuje kogoś z tą umiejętnością w celu rozpisania i rejestracji płyty „The Band Plays On” w ZAiKS-ie. Słuchający dotąd muzyki klasycznej i „metalu” Partyzant poznaje bluesa i klasycznego rocka a co istotniejsze wspaniałych, szczerych i wrażliwych ludzi z Ryśkiem Riedlem na czele. Znajomość ta kształtuje i umacnia artystyczną drogę Krzyśka, owocuje czterema albumami oraz ponad dwustoma koncertami podczas , których Partyzant wspomaga DŻEM na akordeonie i harmonijce ustnej, jak i po raz pierwszy prezentuje własne wirtuozowskie gitarowe interpretacje znanych tematów.

Latem 1996-ego roku na świat przychodzi syn Mikołaj, o którym kilkanaście lat później redaktor magazynu „Perkusista” Wojtek Margula miał powiedzieć :
„Jawi się jako utalentowany i trafiający w punkt perkusista z ogromnym potencjałem, wszechstronnością i możliwościami”.

Swoje gitarowe interpretacje muzyki klasycznej, rockowej czy filmowej Partyzant umieszcza na kanale YouTube/partyzgit gdzie do chwili obecnej obejrzano je niemal 7 milionów razy. W dużej mierze przyczynia się do tego widowiskowa technika tappingu oburęcznego umożliwiająca muzykowi grę na dwóch gitarach jednocześnie. Jeden z klipów grany wespół z synem Mikołajem ołówkami na gitarze zostaje wyemitowany przez amerykańską stację CNN. Ojciec i syn postanawiają połączyć siły i tak powstaje duet pARTyzant. Obok oryginalnych interpretacji znanych tematów pojawiają się kompozycje własne i piosenki.

Jak dotąd zespół ma na swoim koncie kilkaset koncertów oraz dwa albumy studyjne ( coverowy „Guitar Cinema” 2012 r. oraz autorski „Kenopsja” 2017 r. ). pARTyzant ciągle pracuje nad swoim brzmieniem i repertuarem a za swój spiritus movens przyjmuje szczerość, silną więź z publicznością oraz nieskrępowaną improwizację….

28 kwiecień 2017 r. „Vahdat Hall” Teheran IRAN… Jak to się stało, że polski rockowy duet pARTyzant dwukrotnie zapełnia halę i zdobywa serca perskich fanów? Może dali się przekonać Joe Satrianiemu, który w 2007 roku podczas Music Messe we Frankfurcie powiedział o Partyzancie : „Gość, którego koniecznie trzeba posłuchać”…

A może odpowiedź znajdziecie sami na najbliższym koncercie…

Satriani recomend pARTyzant

© 2018 pARTyzant